Bezpieczeństwo rodziny w sezonie grzewczym 2017/2018.

Nie ma osoby, która powiedziałaby, że jest dla niej coś ważniejszego od bezpieczeństwa rodziny. To właśnie na chronieniu naszych bliskich zależy nam najbardziej i to właśnie ich bezpieczeństwo powinniśmy postawić na pierwszym miejscu w sezonie grzewczym 2017/2018. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby tegoroczny sezon grzewczy był kompletnie inny od poprzedniego. W tym roku wyposażmy się w czujnik czadu!

Jakie zagrożenia czekają na rodzinę w sezonie grzewczym 2017/2018?

Jesień oraz zima sprawiają, że każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku stara się poszukiwać jak największej ilości ciepła. Nasze lokale mieszkalne ogrzewamy nie tylko przy pomocy centralnego ogrzewania, ale też korzystając z farelek oraz urządzeń, które do swojej pracy wykorzystują proces spalania. Są to na przykład:

– piecyki gazowe
– kominki
– piece kaflowe

Tymczasem każdy proces spalania wytwarza również produkty uboczne. I tu powstaje największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia naszych najbliższych, ponieważ bardzo niebezpieczną substancją jest powstający w czasie pracy piecyków gazowych, kuchenek czy pieców kaflowych czad. Tlenek węgla (zwany również popularnie czadem) powstaje bowiem w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji. Dodatkowo czad posiada szereg właściwości, które sprawiają, że jest on bardzo niebezpieczny i trudny do wykrycia.
Czad jest lżejszy od powietrza – sprzyja to jego bardzo szybkiemu przenoszeniu się. Ponadto czad jest bezbarwny, bezwonny oraz nie posiada smaku. Przez to jest go bardzo ciężko wykryć! Nie można bowiem zlokalizować go przy pomocy zmysłów, w jakie wyposażyła nas natura. A najgorszą informacją jest to, że czad jest substancją bardzo toksyczną i co z tego wynika ekstremalnie niebezpieczną dla zdrowia i życia naszego oraz członków naszej rodziny. Przed czadem uchronić się można tylko w jeden sposób, kupując profesjonalny czujnik tlenku węgla!

Jak zapobiegać wyciekom tlenku węgla?

Pamiętajmy jednak, że zakup profesjonalnego czujnika czadu to zaledwie jeden z kroków, który możemy wykonać w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszej rodzinie w okresie grzewczym. Równie ważne co wykrywanie tlenku węgla są działania profilaktyczne. Do tych należą z pewnością stałe kontrole stanu technicznego urządzeń grzewczych. Sprawdzanie ich jakości nie tylko we własnym zakresie, ale też przy pomocy profesjonalnego konserwatora. Tylko osoba posiadająca odpowiednią wiedzą i doświadczenie w zakresie kontroli bezpieczeństwa urządzeń grzewczych jest w stanie zweryfikować sprawność waszego sprzętu. Co ważne, nawet profesjonalne kontrole nie uchronią was przed wyciekiem tlenku węgla. Uszkodzenie, będące źródłem wycieku, może bowiem powstać nawet w chwilę po wizycie profesjonalnego konserwatora. Nie bez przyczyny eksperci są zgodni, że wiele wycieków tlenku węgla spowodowanych było nie tyle zaniedbaniami w kwestii konserwacji, ale uszkodzeniami mechanicznymi, które bardzo często spowodowane były nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu.
Na tym przykładzie widać jak bardzo ważną kwestią jest zakupienie własnego czujnika czadu i zainstalowanie go w pomieszczeniu, w którym może nastąpić wyciek czadu.

Detektory czadu – jak działają?

Zasada działania czujników czadu jest wbrew pozorom bardzo prosta. Sercem czujników tlenku węgla jest ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla, co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje zabójczy czad.

Detektory czadu marki Ei Electronics

Jednymi z najwyżej ocenianych na europejskim rynku detektorami czadu są czujniki marki Ei Electronics. Ta, założona w Irlandii, firma może pochwalić się już kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie produkcji detektorów czadu i dymu. Wszystkie produkty marki Ei Electronics produkowane są na terenie Unii Europejskiej (w fabryce Shannon w Irlandii) i spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa, których od producentów tego typu sprzętu wymaga polskie oraz wspólnotowe prawo.

Tylko zakup profesjonalnego czujnika tlenku węgla jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i spokojny sen każdej rodziny w sezonie grzewczym 2017/2018.