Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym 2022/2023 – na co zwrócić uwagę?

Kolejny sezon grzewczy już trwa. Jak co roku wszyscy uciekamy przed zimnem, słotą i nieprzyjazną aurą chroniąc się w przytulnych domach i mieszkaniach, które jako jedyne oferują odrobinę przyjemnego ciepła. Ciepło to prawdziwy komfort, jednak pogrążając się w jesiennym relaksie w rodzinnym gronie, nie zapominajmy o tym, co najważniejsze. O bezpieczeństwie!

Na co uważać w sezonie grzewczym 2017/2018?

Bezpieczeństwo rodziny i najbliższych jest dla każdego z nas wartością nadrzędną. Staramy się dbać o nie każdego dnia i w każdej sytuacji. Często jednak zapominamy o tym, co stanowi prawdziwe zagrożenie. W sezonie grzewczym jest nim tlenek węgla zwany popularnie czadem.
Przypomnijmy. Tlenek węgla to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje w II stopniu utlenienia. Powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Ponadto tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku. Najważniejszy jednak jest fakt, że tlenek węgla jest silnie trujący!
Co roku w Polsce dochodzi do wielu zatruć tą substancją. A apogeum wypadków przypada oczywiście w okresie sezonu grzewczego. Jest to spowodowane oczywiście zwiększonym użyciem wszelkiego rodzaju sprzętu grzewczego. Jak już napisaliśmy, czad powstaje podczas niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji. Tlenek węgla jest produktem ubocznym pracy takich urządzeń jak piecyki gazowe, kominki, piece kaflowe i innego typu urządzenia grzewcze lub wykorzystujące do swojej pracy wspominany wcześniej proces spalania.
Pamiętajmy zatem, że czad jest groźny każdego dnia. Latem na przykład do największej ilości wypadków dochodzi w czasie beztroskiego wypoczynku na łonie natury, kiedy to nieświadomi i niezabezpieczeni odpowiednio turyści korzystający z jachtów czy przyczep kempingowych nie zostaną w porę ostrzeżeni przed wyciekiem czadu. Apogeum wypadków związanych z wyciekami czadu przypada jednak tradycyjnie na okres sezonu grzewczego. Dlatego za chwilę opowiemy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla w sezonie grzewczym 2017/2018?

 

 

Jak zabezpieczyć się przed czadem w sezonie grzewczym 2017/2018?

Jedyną skuteczną i w stu procentach zalecaną przez ekspertów metodą walki z wyciekami tlenku węgla jest ich jak najwcześniejsze wykrywanie. Tylko szybka reakcja pozwoli na ewakuację osób przebywających w strefie emisji czadu oraz na lokalizację źródła wycieku i następnie jej usunięcie.
Zasada działania czujników czadu jest bardzo prosta. Sercem czujników tlenku węgla jest ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla, co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje zabójczy czad. Czujnik wykrywający czad w pomieszczeniu reaguje, emitując sygnał dźwiękowy i świetlny, który nie może zostać niezauważony przez osoby przebywające w pomieszczeniu lub jego okolicy.

 

 

 

 

Czujniki tlenku węgla Ei Electronics

Jednym z największych światowych producentów wysokiej jakości czujników tlenku węgla jest irlandzka firma Ei Electronics. Czujniki naszej marki to wysokiej klasy urządzenia, które doskonale sprawdzają się zarówno w blokach mieszkalnych, domach jednorodzinnych, jak i w innych pomieszczeniach codziennego użytku, a także w przyczepach kempingowych, na jachtach czy na działkach.
Czujniki czadu marki Ei Electronics to perfekcja wykonania na terenie Unii Europejskiej, a także wiele międzynarodowych atestów oraz wieloletnia gwarancja, która sprawia, że jednorazowy zakup czujnika jest inwestycją służącą rodzinie czy firmie przez wiele lat.
Osoby szukające najlepszego dostępnego na rynku zabezpieczenia przed czadem w sezonie grzewczym 2017/2018 powinny zdecydowanie zainteresować się ofertą czujników tlenku węgla Ei Electronics. Czujniki czadu EI Electronics to jedne z najlepszych tego typu urządzeń na świecie, które pozwalają na wczesne wykrywanie rozprzestrzeniającego się po pomieszczeniu tlenku węgla. Dzięki temu ich posiadacze są w stanie zareagować na zagrożenie już na wczesnym etapie i uchronić swoją rodzinę przed wielką tragedią, jaką jest zatrucie czadem.