Czym jest czujnik czadu?

Czym jest czujnik czadu?

W poprzednim wpisie, który inaugurował naszą blogową serię poradników wyjaśniliśmy czytelnikom czym jest czujnik dymu. Jedna z flagowych grup produktów jakie ma w swojej ofercie EI Electronics to jednak nie wszystko co znajdziecie w naszym katalogu. Inną równie ważną, ale jednak zdecydowanie różniącą się w funkcjonalności są czujniki czadu. Wiele osób myli czujniki dymu z czujnikami czadu. Nie dziwi nas to. Na pierwszy rzut oka dla laika oba urządzenia wyglądają właściwie podobnie – jak małe pudełeczko z otworami i diodami lub wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Tymczasem czujniki dymu i czujniki czadu to dwa zupełnie inne produkty pełniące kompletnie inne funkcje i mające całkiem inne zastosowanie. Porównaniem obu z nich zajmiemy się jeszcze na naszym blogu na razie jednak opowiemy naszym czytelnikom czym jest czujnik czadu.

Czad – czym właściwie jest tlenek węgla?

Na początek wypada zacząć od wyjaśnienia podstawowej, ale dla wielu osób niejasnej kwestii: czym właściwie jest czad? Czad to nic innego jak tlenek węgla. Być może pamiętacie ze szkolnych lekcji chemii jeden z częściej pojawiających się i prostszych do zapisania wzorów jakim jest CO. CO to nic innego jak skrót do nazwy, a właściwie wzór sumaryczny tlenku węgla (w angielskojęzycznej literaturze możecie spotkać się z określeniem carbon monoxide). Tlenek węgla to nieorganiczny związek chemiczny z  grupy tlenków węgla, w którym  węgiel występuje w II stopniu utlenienia.  Powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Ponadto tlenek węgla jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku. Najważniejszy jednak jest  fakt, że tlenek węgla jest silnie trujący! I tu właśnie tkwi największe zagrożenie związane z tlenkiem węgla zwanym też czadem. Wyobraźcie sobie silną truciznę, której nijak nie możecie wykryć. Nie możecie jej zobaczyć. Nie możecie jej poczuć. Nie możecie jej dotknąć. Nie możecie poczuć jej smaku na języku. Niewidzialny i niewykrywalny bez specjalistycznego sprzętu zabójca, którego dostanie się do naszego organizmu za pośrednictwem układu oddechowego grozi śmiercią. Tu właśnie do akcji wkraczają czujniki czadu EI Electronics, które są najlepszym dostępnym na rynku sprzętem służącym do wykrywania tlenku węgla i wczesnego zapobiegania zagrożeniu związanego z jego emisją.

Czujnik czadu – jak działa?

Centrum reagowania i dowodzenia czujnika czadu to ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje tlenek węgla.

Należy brać pod uwagę fakt, że samo zainstalowanie czujnika czadu wcale nie uchroni nas przed zatruciem. Czujnik to jedynie nasz strażnik i dzwonek alarmowy, który pozwala zareagować zanim rozegra się tragedia. Aby być stuprocentowo bezpiecznym czujnik traktujmy tylko jako dodatkowe „pasy bezpieczeństwa”. Żeby móc spać spokojnie powinniśmy dbać o regularną kontrolę i konserwację urządzeń, które mogą być źródłem emisji tlenku węgla. Najpopularniejsze źródła czadu to piecyki gazowe, kominki, piece kaflowe i innego typu urządzenia grzewcze lub wykorzystujące do swojej pracy wspominany wcześniej proces spalania. Pamiętajmy również o tym, żeby dokonywać stałych kontroli i konserwacji przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

Czujniki czadu z funkcją Radio Link od EI Electronics

Czujniki czadu EI Electronics to sprzęt najwyższej klasy. Jedną z funkcji wyróżniających nasze produkty na tle konkurencji jest opcja Radio Link. Pozwala ona nie tylko na bezprzewodową komunikację z zainstalowanymi urządzeniami, ale także stworzenie sieci czujników czadu komunikujących się między sobą tak, że alarm w jednym czujniku tlenku węgla automatycznie uruchamia sygnał alarmowy w innych czujnikach. Tej funkcji poświęcimy jednak oddzielny blogowy wpis w najbliższym czasie. A na razie zapraszamy do zerknięcia na naszą stronę www i sprawdzenia jakie czujniki czadu dostępne są w ofercie polskiego przedstawicielstwa marki EI Electronics.