Czym jest czujnik dymu?

Czym jest czujnik dymu?

Czujnik dymu to nazwa, z którą raz w życiu spotkał się chyba każdy kto choć raz słyszał o zagrożeniu pożarowym lub metodach zapobiegania pożarom. Firma EI Electronics to jeden z wiodących producentów czujników dymu i czujników czadu na europejskim rynku. W naszej ofercie posiadamy czujniki, które sprawią, że w końcu wy i wasza rodzina poczujecie się w stu procentach bezpiecznie. O ochronie przeciwpożarowej wiemy właściwie wszystko dlatego zdecydowaliśmy się na to by ten blog stał się miejscem, w którym nie tylko dokładnie poznacie produkty naszej firmy i korzyści związane z korzystaniem z nich, ale również dowiecie się trochę o tym jak zapobiegać tragediom jakie niosą ze sobą pożary!

Zagrożenie pożarowe, a czujniki dymu

Według oficjalnych danych, które na swojej stronie internetowej upublicznia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w roku 2015 (dane sumowane są rocznie stąd jeszcze brak kompletnych danych za rok 2016) w Polsce wybuchły aż 184817 pożary. Sporej ilości z tych tragedii można było zapobiec wykrywając źródło pożaru w jak najwcześniejszej fazie i zapobiegając rozprzestrzenieniu się ognia czy to za pomocą sprzętu gaśniczego takiego jak gaśnice, koce przeciwpożarowe, a nawet tradycyjne wiadro wody jak również przez jak najszybsze wezwanie oddziału Straży Pożarnej. Jednak, żeby jak najszybciej wykryć źródło ognia trzeba wyposażyć się w odpowiednie technologie. Najlepsze do tego celu będą oczywiście doceniane w wielu krajach świata czujniki dymu EI Electronics!
Przypomnijmy jednak, że samo zainstalowanie czujnika dymu nie oznacza automatycznie całkowitej likwidacji problemu pożarowego. Czujnik sam nie ugasi pożaru i nie zdławi go już w zarodku, a jedynie jako pierwszy poinformuje o nadchodzącym i mogącym się rozprzestrzenić niebezpieczeństwie pożarowym!  Musimy zatem mieć na uwadze, że decydując się na zakup czujników dymu EI Electronic kupujemy tak naprawdę dyskretnego i bardzo czujnego stróża, który będzie czuwać nad naszym bezpieczeństwem dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Jak dzielimy czujniki dymu?

Tradycyjnie czujniki dymu dzielimy na dwie grupy. Każdej z nich szczegółowo poświęcimy oddzielne wpisy. Na razie tylko garść informacji pozwalających zrozumieć podstawowe różnice miedzy czujnikami optycznymi i jonizacyjnymi.

Optyczne czujniki dymu nazywane są też fotoelektrycznymi. Czujnik taki wyposażony jest w źródło światła (np. diodę LED) oraz fotodiodę usytuowaną zaraz obok drogi emitowanego światła. W przypadku braku pożaru, wiązka światła omija fotodiodę i nie dzieje się nic na co mielibyśmy zwracać uwagę.  W momencie, w którym w pomieszczeniu pojawi się dym emitowana przez optyczny czujnik przeciwdymny wiązka światła ulega rozproszeniu . Część fotonów wpada wtedy na fotodiodę, a ta aktywuje alarm.
Jonizacyjne czujniki dymu przez część specjalistów uważane są za szybsze i dokładniejsze bo nie każdy pożar jest w stanie wyemitować już w pierwszej fazie wystarczającą do aktywacji alarmu ilość dymu. W związku z tym część czujników wykorzystuje zjawisko jonizacji. Brzmi to bardzo fachowo jednak samo zjawisko jest bardzo proste do zrozumienia nawet dla laików. Każdy czujnik jonizacyjny wyposażony jest  w maleńką komorę jonizacyjną, w której umieszczony jest (w 100% bezpieczny dla zdrowia) materiał radioaktywny. Materiał emituje cząsteczki alfa jonizuje powietrze w komorze. W komorze umieszczone są również elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd o bardzo małym natężeniu. W przypadku pożaru nawet najmniejszy dym dostający się do komory łączy się z powstałymi jonami zmieniając równocześnie natężenie prądu pomiędzy elektrodami. Jest to bezpośrednią przyczyną wywołania alarmu.

Podstawowy podział czujników to zaledwie początek naszej opowieści o tym jak działają czujniki przeciwpożarowe i jak dzięki nim możecie zabezpieczyć zarówno swoje mienie jak i zdrowie oraz życie waszej rodziny. W kolejnym wpisie odejdziemy jednak na moment od czujników dymu i opowiemy wam jak działają inne znajdujące się w naszej ofercie urządzenia czyli czujniki tlenku węgla zwanego popularnie czadem. A to wszystko tylko i wyłącznie dla zwiększenia bezpieczeństwa waszego i osób, które kochacie!