Czym jest Radio Link w czujnikach dymu i czadu?

O czujnikach dymu i czujnikach tlenku węgla zwanego popularnie czadem firma EI Electronics wie wszystko. Produkcją i dystrybucją sprzętów mających zapewnić bezpieczeństwo waszym rodzinom, gospodarstwom domowym oraz innym lokalom, w których na przykład prowadzicie działalność gospodarczą zajmujemy się od wielu lat. Jesteśmy jednym z wiodących dostawców najnowocześniejszych rozwiązań przeciwpożarowych na rynku europejskim. Nie powinno was zatem zdziwić, że w naszym bogatym katalogu poza klasycznymi czujnikami znajdziecie też produkty, które sprawiają, że firma EI Electronics jest przez ekspertów w branży określana marką innowacyjną. Czymś co prawdziwie wyróżnia nasz katalog jest dostępność w nim produktów z tak zwanym modułem Radio Link. Dziś na blogu opowiemy krótko czym jest i czemu służy technologia Radio Link oraz jak możecie wykorzystać ją w praktyce.

Radio link – do czego służy?

Technologia Radio Link, w którą wyposażone są wybrane czujniki z naszej oferty to prawdziwe rozwiązanie na miarę dwudziestego pierwszego wieku! Moduł Radio Link posiadają zarówno czujniki dymu jak i czujniki tlenku węgla z serii Professional. Urządzenie zawierające taki moduł ma następujące funkcjonalności i możliwości:

– bezprzewodowa komunikacja ze sterownikiem Ei428

– komunikacja pomiędzy detektory połączonymi w sieć

O co chodzi w praktyce? Dzięki bezprzewodowej komunikacji ze sterownikiem Ei428 możemy połączyć dowolne urządzenie, np. alarm dźwiękowy, alarm świetlny, zawór, wentylator, wyłącznik prądu. Pozwala to na swobodną bezprzewodową kontrolę oraz zarządzenie podłączonymi i zalogowanymi do sieci czujnikami tlenku węgla i dymu z serii Professional marki EI Electronics.

Posiadająca dekadę żywotności bateria oraz indywidualny system programowania sprawiają, że sterownik i zaprogramowany przez nas system czujników działają tak by nie tylko zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo, ale również swobodę i wygodę. Możliwość zaprogramowania indywidualnej częstotliwości sprawia, że właściwie całkowicie wykluczamy ewentualność zakłóceń sygnału radiowego przez inne pracujące w pobliżu lub w naszym domu systemy bezprzewodowe.

Inną ważną opcją jaką oferuje moduł Radio Link jest bardzo przydatna i zapewniająca maksimum bezpieczeństwa funkcja komunikowania się między czujnikami. Przypuśćmy, że rozlokowane są one na bardzo dużej powierzchni na przykład kilkupiętrowego domu. Jeden z czujników umieszczony w piwnicy wyłapuje źródło zagrożenia – dym lub czad. Dzięki funkcji Radio Link czujnik „daje znać” innym połączonym z nim w sieć czujnikom o tym, że wystąpiło zagrożenie. W ten sposób nawet przebywając w innej części nieruchomości jesteśmy w stanie dowiedzieć się o istniejącym zagrożeniu w zaledwie kilka sekund od jego wykrycia przez pierwszy z czujników.

System Radio Link – gdzie można stosować?

Zapytacie zatem gdzie najlepiej sprawdzi się system popularnie zwany Radio Link. Podany powyżej przypadek dużego domu to zaledwie najprostsza i zarazem najczęściej podawana jako przykład dla naszych klientów opcja. Innym o wiele bardziej skomplikowanym przypadkiem są na przykład wszelkiego rodzaju zakłady usługowe, oraz lokale podzielone na wiele pomieszczeń i mające dużo zakamarków. W takim wypadku funkcja Radio Link jest szczególnie istotna jeśli chodzi o czujniki tlenku węgla. O ile dym i jego źródło (czyli nawet najmniejszy pożar) jesteśmy w stanie zlokalizować gołym okiem o tyle z czadem możemy mieć już spore problemy! Tlenek węgla jest substancją bezbarwną, bezwonną i nie mającą smaku zatem wykrycie go na dużej powierzchni lub w budynku posiadającym wiele małych pomieszczeń może być bardzo trudne. Moduł Radio Link pozwala zareagować błyskawicznie i już w pierwszym, najważniejszym, etapie akcji podjąć odpowiednie kroki mające na celu zlokalizowanie bezpośredniego źródła emisji czadu, a następnie zlikwidowanie zagrażającego życiu wycieku.

Czujniki dymu i czadu z funkcją Radio Link jeszcze nie raz zagoszczą na naszym blogu. Na razie jednak zapraszamy do zapoznania się z ich funkcjonalnościami przez naszą stronę www. Pamiętajcie, że produkty EI Electronics bez problemu znajdziecie w swoich ulubionych stacjonarnych i internetowych sklepach budowlanych oraz z wyposażeniem przeznaczonym dla domu. Listę autoryzowanych dystrybutorów naszych czujników znajdziecie na naszej stronie w zakładce ”dystrybucja”.