Czym są jonizacyjne czujniki dymu?

Czym są jonizacyjne czujniki dymu?

W ostatnim wpisie staraliśmy się wytłumaczyć czym są, jak działają oraz czemu służą tak zwane optyczne czujniki dymu. Osoby, które przeczytały poprzedni wpis wiedzą, że profesjonalne czujniki dymu (w tym takie jakie znajdziecie w ofercie EI Electronics) dzielimy na dwa podstawowe typy. Są to czujniki optyczne oraz tak zwane czujniki jonizacyjne. Jeśli interesuje was działanie czujników optycznych to przypominamy, że informacje na ten temat możecie bez problemu znaleźć cofając się do poprzedniego wpisu.
Dziś pole oddajemy jednak czujnikom jonizacyjnym. Dowiedzmy się zatem czym się one charakteryzują.

Jak działają jonizacyjne czujniki dymu?

Zacznijmy od tego, że jonizacyjne czujniki dymu przez część specjalistów uważane są za najszybsze i najdokładniejsze produkty dostępne na rynku produktów przeciwpożarowych. Z tą opinią można polemizować, ale wiadomo, że ile osób tyle różnego rodzaju spojrzeń. Dlaczego jednak czujniki jonizacyjne są tak chwalone przez część specjalistów? Spowodowane jest to faktem, że nie każdy pożar jest w stanie wyemitować już w pierwszej fazie od pojawienia się płomieni wystarczającą do aktywacji alarmu optycznego ilość dymu. Tu musimy cofnąć się do poprzedniego wpisu i przypomnieć, że zasada działania czujników optycznych opiera się na zakłóceniu przez dym drogi emitowanego przez czujnik światła.
Aby móc wykryć źródło pożaru już na najwcześniejszym etapie i nawet przy małej ilości dymu część czujników wykorzystuje zjawisko tak zwanej jonizacji. Każdy czujnik jonizacyjny wyposażony jest  w maleńką komorę jonizacyjną, w której umieszczony jest materiał radioaktywny. Tu bardzo często pojawiają się kontrowersje i pytania od klientów. Możemy jednak zagwarantować, że umieszczany w naszych (i nie tylko) czujnikach jonizacyjnych materiał radioaktywny jest tak zabezpieczony by być 100% bezpiecznym dla zdrowia.
Wspomniany materiał emituje cząsteczki alfa jonizuje powietrze w komorze. W komorze umieszczone są także elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd o bardzo małym natężeniu. W przypadku pożaru nawet najmniejszy dym dostający się do komory łączy się z powstałymi jonami zmieniając równocześnie natężenie prądu pomiędzy elektrodami. Staje się to bezpośrednią przyczyną wywołania alarmu.

Czy jonizacyjne czujniki dymu są lepsze?

Panuje ogólna opinia, że to właśnie czujniki jonizacyjne są najlepszymi czujnikami dymu jakie możecie dostać na rynku. Spowodowane jest to faktem, że materiał radioaktywny jest najdokładniejszym i najszybciej reagującym na dym materiałem jaki dostępny jest na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór czujnika zależy tak naprawdę od jego przeznaczenia, miejsca, w którym ma być zainstalowany oraz rodzaju pomieszczeń jakie ma monitorować. Nie ma sensu uzbrajać się w sieć czujników wyposażonych dodatkowo w moduł Radio Link jeśli chcecie chronić na przykład pojedynczy pokój hotelowy.

Gdzie dostać i jak wybrać jonizacyjne czujniki dymu?

Czujniki marki EI Electronics (zarówno optyczne jak i jonizacyjne, a także czujniki czadu) bez problemu kupicie we wszystkich największych polskich sklepach budowlanych, remontowych oraz z wyposażeniem dla domu. Listę dystrybutorów znajdziecie na naszej stronie internetowej!
Pamiętajcie, że na stoiskach z czujnikami zawsze spotkacie fachowców, którzy pomogą wam w wyborze czujników odpowiednich dla waszych potrzeb. Przed wyprawą do sklepu warto jednak zadać sobie kilka pytań:

– jaki teren ma chronić czujnik?
– ile pomieszczeń chcesz monitorować?
– ile pięter ma budynek, który chcesz monitorować?
– czy w pomieszczeniach tych znajdują się materiały łatwopalne?
– czy na terenie obiektu przebywają stale jakieś osoby?

Zastanowienie się nad powyższymi zdecydowanie powinno ułatwić pierwszą rozmowę ze sprzedawcą. Pamiętajcie przy tym, że czujniki marki EI Electronics są zaprojektowane w taki sposób by konfiguracja jak najskuteczniejszej i największej sieci czujników była prostsza niż kiedykolwiek. Ułatwić to może moduł Radio Link, który wyróżnia nasze produkty na tle konkurencji. O tym rewolucyjnym  rozwiązaniu pisaliśmy już w poprzednim miesiącu, ale obiecujemy poświęcić mu jeszcze trochę miejsca.
Tymczasem zapraszamy na naszą stronę internetową gdzie bez problemu zapoznać się możecie z pełną ofertą jonizacyjnych czujników przeciwdymnych, które dla waszego bezpieczeństwa produkuje EI Electronics.