Czym są optyczne czujniki dymu?

Czym są optyczne czujniki dymu?

Firma EI Electronics to jeden z liderów na rynku produkcji czujników mających zapewnić bezpieczeństwo wam, waszym rodzinom oraz waszemu mieniu. Nasze czujniki dymu oraz czujniki czadu (tlenku węgla) to produkty doceniane na całym świecie. Nie dziwi nas zatem wcale kiedy klienci i dystrybutorzy kierują do nas różnego rodzaju pytania mające na celu wyjaśnienie tajemniczych terminów takich jak choćby opisywany w ostatnim wpisie blogowym Radio Link. O czujnikach dymu i czadu słyszał w końcu prawie każdy jednak większość osób nie potrafi rozróżnić obu tych urządzeń, a także nie ma pojęcia, że dzielimy je na różne rodzaje. Dziś opowiemy wam zatem o optycznych czujnikach dymu.

Jak dzielimy czujniki dymu?

Tradycyjnie czujniki dymu dzielimy na dwie podstawowe grupy. Różnice miedzy czujnikami optycznymi i jonizacyjnymi na pierwszy rzut oka właściwie nie istnieją. Dla laika zarówno optyczne jak i jonizacyjne czujniki dymu będą po prostu białymi pudełeczkami z otworami, diodami i przyciskami. Jednak różnica między tymi dwoma typami czujników przeciwdymnych jest kolosalna. Chodzi o sposób wykrywania niebezpieczeństwa i informowania o potencjalnym zagrożeniu oraz o to jak szybko zostaniemy poinformowani o pożarze nawet jeśli chcemy kontrolować bardzo duży teren czyli ogromny dom, magazyn lub halę produkcyjną.
Dziś krótko opowiemy o tym czym są i jak działają optyczne czujniki dymu. W kolejnym wpisie przyjrzymy się czujnikom jonizacyjnym, ale teraz pora opowiedzieć o tym czy dokładnie są optyczne czujniki dymu.

Czym są i jak działają optyczne czujniki dymu?

Optyczne czujniki dymu nazywamy inaczej czujnikami fotoelektrycznymi. Czujniki tego typu wyposażone są w specjalne źródło światła. Takim źródłem światła może na przykład dioda LED. Niezależnie od tego jakie źródło światła zainstalowane będzie w optycznym czujniku dymu chodzi o to by usytuowane była ona zaraz obok bardzo czułej fotodiody. Brak pożaru sprawia, że światło nie jest rozpraszane przez dym. Wiązka światła omija fotodiodę i nie dzieje się nic na co mielibyśmy zwracać uwagę.  Jeśli jednak w pomieszczeniu, w którym zainstalowano czujnik pojawi się dym emitowana przez optyczny czujnik wiązka światła ulega rozproszeniu . Część rozbitych fotonów wpada wtedy na fotodiodę, a ta momentalnie aktywuje alarm.
Optyczne czujniki dymu przez część specjalistów zwane są czujnikami punktowymi. Statystyki pokazują, że to najpopularniejsze z dostępnych na rynku rozwiązań przeciwpożarowych. Ta popularność wynika ze skuteczności. Optyczna czujka dymu zapewnia nie tylko duże pole działania, ale również reaguje na właściwie wszystkie zagrożenia pożarowe, które mogą wystąpić w waszych domach. Co istotne optyczne czujniki dymu przeznaczone są do wykrywania dymu pojawiającego się w pierwszej fazie pożaru. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie zareagować na pojawiające się zagrożenie jak najszybciej i podjąć kroki mające na celu ewakuację lub wezwanie koniecznej pomocy.

Jak wybrać optyczny czujnik dymu?

W ofercie EI Electronics znajdziecie wiele profesjonalnych optycznych czujników dymu, które doskonale sprawdzą się zarówno w warunkach domowych jak i w pomieszczeniach, w których prowadzicie działalność gospodarczą. Gwarantujemy, że wybór produktów naszej firmy jest wyborem optymalnym i pozwalającym na zapewnienie jak największego poziomu bezpieczeństwa dla waszych bliskich i waszego mienia. Sam wybór to już kwestia indywidualna jednak wiemy, że w sklepach, w których znaleźć możecie nasze produkty bez problemu natraficie na fachowców, którzy udzielą wam wszelkich niezbędnych rad i pomogą nie tylko zadecydować czy powinniście zaopatrzyć się w czujniki dymu optyczne czy jonizacyjne. O tym drugim typie czujników przeciwdymnych opowiemy wam już w kolejnym wpisie na naszym blogu. Tymczasem zachęcamy do kliknięcia TUTAJ i przejrzenia się ofercie optycznych czujników przeciwdymnych, którą znajdziecie na naszej stronie internetowej. Pamiętajcie, że produkty naszej firmy bez problemu znajdziecie w największych i najpopularniejszych polskich sklepach budowlano-remontowych. Pytajcie po prostu o produkty EI Electronics. Zna je każdy sprzedawca, który choć raz zetknął się zarówno z czujnikami dymu jak i czujnikami czadu czyli tlenku węgla.