Jak uchronić dom przed ogniem w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra?

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz następujący tuż po nich Sylwester to dla wielu osób najważniejszy okres w roku. Cudowna rodzinna atmosfera, czas spędzony z najbliższymi, prezenty, choinka, tradycyjne potrawy na stole, a potem zabawa w błysku fajerwerków. Nam te dni kojarzą się tylko najlepiej, jednak każdy z nas, dzięki doniesieniom medialnym, wie, że okres świąteczno-noworoczny potrafi w prosty sposób zamienić się w prawdziwy koszmar! Wszystko za sprawą beztroski oraz wszechobecnego w tym czasie ognia i prądu.

Na co uważać w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra?

Spragnieni ciepła, które jest tak deficytowe w naszej części świata, robimy wszystko, by choć na chwilę poczuć przytulną atmosferę. Świecie, lampiony, lampki, a nawet kominki. To one są dla nas źródłem światła i ciepła w okresie najdłuższych w roku nocy. Pogrążeni w beztrosce bardzo szybko zapominamy jednak o tym, że ogień to nie tylko ciepło i światło, ale też źródło wielu zagrożeń! Straż pożarna co roku ostrzega, że to właśnie najzimniejszy i najbardziej wilgotny okres w roku najbardziej sprzyja pożarom. Zajęci świętowaniem w prosty sposób zapominamy o pozostawionej bez opieki świeczce lub zapalonym kominku. Tymczasem to właśnie jedna iskra czy malutki płomyk mogą wywołać pożar, który w kilka godzin pochłonie dorobek całego życia. Sytuacja podobnie ma się z elektrycznymi lampkami choinkowymi. Pozostawione bez opieki sznury lampionów nie raz wywoływały spięcia, które były źródłem iskry wzniecającej poważny pożar. Jak zatem uchronić się przed pożarami w okresie świąteczno-noworocznym?

 

 

Wykrywanie pożarów w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra

Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie. Co do tego zgodni są wszyscy strażacy oraz eksperci od bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Im wcześniej wykryjemy pożar, tym większe, jest prawdopodobieństwo, że jego ugaszenie będzie proste i nie wyrządzi dużych zniszczeń. Co ważne, jak najwcześniejsze wykrycie źródła ognia pozwala na podjęcie odpowiednich kroków w celu zorganizowania ewakuacji i uniknięcia najgorszego z możliwych scenariuszy, czyli wypadków, w których może nastąpić zagrożenie zdrowia lub życia!
Jak zatem najszybciej i najskuteczniej wykryć pożar? Jedną z zalecanych przez strażaków metod jest wyposażenie się w profesjonalny czujnik dymu. Najlepsze do tego celu będą oczywiście doceniane w wielu krajach świata czujniki dymu Ei Electronics!
Przypomnijmy jednak, że samo zainstalowanie czujnika dymu nie oznacza automatycznie całkowitej likwidacji problemu pożarowego. Czujnik sam nie ugasi pożaru i nie zdławi go już w zarodku, a jedynie jako pierwszy poinformuje o nadchodzącym i mogącym się rozprzestrzenić niebezpieczeństwie pożarowym!

 

 

 

 

Czym są czujniki dymu?

Tradycyjnie czujniki dymu dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich są tak zwane optyczne czujniki dymu (nazywane również fotoelektrycznymi). Czujniki takie wyposażone są w źródło światła (np. diodę LED) oraz fotodiodę usytuowaną zaraz obok drogi emitowanego światła. W przypadku braku pożaru wiązka światła omija fotodiodę i nie dzieje się nic, na co mielibyśmy zwracać uwagę. W momencie, w którym w pomieszczeniu pojawi się dym emitowana przez optyczny czujnik przeciwdymny wiązka światła, ulega rozproszeniu. Część fotonów wpada wtedy na fotodiodę, a ta aktywuje alarm.
Inną grupą czujników dymu są tak zwane detektory jonizacyjne, które uważane są za szybsze i dokładniejsze. Dlaczego? Nie każdy pożar jest w stanie wyemitować już w pierwszej fazie trwania wystarczającą do aktywacji alarmu ilość dymu. W związku z tym skuteczną metodą wykrywania źródła pożaru staje się zjawisko jonizacji. Każdy czujnik jonizacyjny wyposażony jest w małą komorę jonizacyjną, w której umieszczony jest materiał radioaktywny. Materiał emituje cząsteczki alfa, jonizuje powietrze w komorze. W komorze umieszczone są również elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd o bardzo małym natężeniu. W przypadku pożaru nawet najmniejszy dym dostający się do komory łączy się z powstałymi jonami, zmieniając równocześnie natężenie prądu pomiędzy elektrodami. Jest to bezpośrednią przyczyną wywołania alarmu.

Niezależnie od tego, jaki czujnik zdecydujecie się wybrać, pamiętajcie, że bezpieczeństwo wasze oraz waszych bliskich to wartość nadrzędna, o którą powinniście dbać nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Być może zakup czujnika dymu jest najlepszym prezentem, jaki możecie zrobić swojej rodzinie w nadchodzące Święta?