Jak wybrać profesjonalny czujnik dymu dla twojego domu

Czujniki dymu są jednym z najlepszych i najtańszych sposobów wczesnego ostrzegania o wybuchu pożaru. Prawidłowo zainstalowane i konserwowane czujniki dymu mogą zapobiec poważnym obrażeniom i zminimalizować szkody materialne. A jeśli spojrzeć na fakty, staje się jasne, że w wielu przypadkach stanowią one różnicę między życiem a śmiercią. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze czujnika dymu?

  1. Gwarancja i żywotność baterii

Niektóre modele są wyposażone w fabrycznie zainstalowaną niewymienną 10-letnią baterię, zazwyczaj litową, która wystarcza na cały okres eksploatacji czujnika dymu. Oznacza to, że nie trzeba pamiętać o corocznej wymianie baterii. Na rynku są również modele z wymienialną baterią np. model Ei605C

  1. Najwyższa jakość

Profesjonalny czujnik dymu wyposażony jest w wysokiej klasy optyczny czujnik dymu, idealny do wykrywania dymu z wolno tlących się ognisk. Ponadto konstrukcja zawiera wysokowydajną komorę optyczną chronioną przez szczelną siatkę, która ogranicza zanieczyszczenie owadami i kurzem, a także specjalne zabezpieczenie, które redukuje liczbę fałszywych alarmów.

3. Wysoka czułość

Czujniki fotoelektryczne i jonizacyjne to dwa rodzaje czujników stosowanych w czujnikach dymu. Fotoelektryczne czujniki dymu są zazwyczaj bardziej czułe na cząsteczki generowane przez pożary, które się tlą, takie jak te, które zapaliły się od papierosa w łóżku lub tapicerce. Jonizacyjne czujniki dymu są zazwyczaj bardziej czułe na cząstki generowane przez płonące pożary, takie jak palący się papier lub tłuszcz. Można znaleźć czujniki dymu, które wykorzystują jeden lub drugi typ czujnika, a także takie, które wykorzystują oba. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie modelu Ei650iC, który wykrywa zarówno cząstki dymu jak i tlenku węgla czyli popularnego czadu.

Żywotność czujników dymu, czujników tlenku węgla i zespołów urządzeń różni się w zależności od czynników, takich jak typ urządzenia, model i miejsce instalacji. Szczegółowe informacje na temat terminu wymiany urządzenia można znaleźć w instrukcji obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, czujnik dymu należy wymienić po nie więcej niż 10 latach, a alarm tlenku węgla po nie więcej niż pięciu latach. Żywotność kombinacji urządzeń wynosi zazwyczaj od pięciu do siedmiu lat. Jeśli urządzenie wskazuje na koniec okresu eksploatacji, należy je natychmiast wymienić.