Jak wykryć tlenek węgla w mieszkaniu?

Tlenek węgla zwany również popularnie czadem to jedno z największych, ale też najmniej poznanych przez Polaków zagrożeń, które czekają na nich oraz ich rodziny właściwie każdego dnia. Problem zaczyna się już na poziomie nazewnictwa. Wiele osób myli bowiem tlenek węgla z dymem, który widzimy za każdym razem, kiedy oglądamy relacje z działań gaśniczych straży pożarnej. To bardzo duży błąd, ponieważ tlenek węgla nie jest dymem! Co więcej, w przeciwieństwie do dymu, czadu nie da się zobaczyć! I to jest właśnie jeden z największych problemów związanych z wykrywaniem tlenku węgla w mieszkaniach. Zanim jednak dowiemy się jak wykrywać czad w mieszkaniu lub bloku mieszkalnym, poznajmy dokładniej tę złowrogą substancję.

Czym jest czad zwany tlenkiem węgla?

Czad to nic innego jak tlenek węgla w chemii opisywany symbolem CO. Czad to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje w II stopniu utlenienia. Tlenek węgla powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Jest on substancją bardzo zdradliwą, a wiele na ten temat może powiedzieć wymienienie jego podstawowych właściwości. Są nimi:

– bezbarwność
– bezwonność
– brak smaku
– silna toksyczność

Opisane właściwości wyraźnie pokazują, dlaczego tlenek węgla jest tak wielkim zagrożeniem dla mieszkańców bloków mieszkalnych. Brak barwy, brak zapachu, brak smaku powodują, że wykrycie czadu za pomocą zmysłów jest niewykonalne. Czad to substancja, której nie poczujemy w drogach oddechowych czy na języku. Nie jesteśmy też w stanie zobaczyć zmian koloru powietrza zmieszanego z tlenkiem węgla. To wszystko w połączeniu z bardzo silną toksycznością sprawia, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczną substancją, jaka może zagrażać mieszkającej w bloku rodzinie!
Jak zatem można chronić swoją rodzinę i jak najwcześniej wykrywać zagrożenie związane z wyciekiem tlenku węgla?

 

 

Jak wykrywać tlenek węgla w mieszkaniu?

Jedyną skuteczną i w stu procentach sprawdzoną metodą jak najwcześniejszego wykrywania tlenku węgla w mieszkaniach jest wyposażenie się w profesjonalny czujnik czadu. Detektor taki to urządzenie, które wyposażone jest w ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla, co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje zabójczy czad.
Jednymi z najwyżej ocenianych przez ekspertów oraz użytkowników są detektory czadu marki Ei Electronics. Urządzenia te pozwalają na bardzo wczesne i bardzo dokładne wykrywanie tlenku węgla w mieszkaniach. Czujnik czadu Ei Electronics zamontowany w mieszkaniu gwarantuje bezpieczeństwo rodziny niezależnie od tego, czy wykorzystuje ona piecyk gazowy, kominek, piec kaflowy czy innego typu urządzenia grzewcze wykorzystujące do swojej pracy proces spalania. Pozostaje zatem tylko kwestia wyboru odpowiedniego do mieszkania czujnika tlenku węgla.

 

 

 

 

Jaki czujnik czadu kupić do mieszkania?

Najpopularniejsze w naszej ofercie czujniki czadu to modele Ei208 oraz Ei208DW. To właśnie te dwa produkty są najchętniej wybieranymi przez rodziny czujnikami tlenku węgla. Oba wymienione czujniki gwarantują nie tylko niezawodność (wykonano je w 100% na terenie Unii Europejskiej w naszej fabryce w Irlandii), ale także zgodność z bardzo restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa, które od producentów tego typu sprzętu wymaga Wspólnota Europejska. To w połączeniu z wieloletnią gwarancją sprawia, że jednorazowy zakup takiego sprzętu jest wieloletnią inwestycją w bezpieczeństwo rodziny i bliskich.
Zastanawiając się nad wyborem czujnika tlenku węgla do mieszkania w bloku, należy pamiętać o tym, że to małe i kompletnie bezinwazyjne urządzenie pozwala nam na ochronę tego, co dla nas wszystkich, jest najważniejsze, czyli zdrowia i życia najbliższych nam osób!