Jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla na urlopie?

W końcu rozpoczynamy tak długo wyczekiwane wakacje! Żeby jednak wypoczynek przebiegał w przyjemnej atmosferze i bez zakłóceń zawczasu trzeba pomyśleć o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim. Bezpieczeństwo nad wodą, w podróży czy podczas wycieczek to jedno. Kwestią, o której zapomina wiele osób, jest zabezpieczenie się przed wyciekiem tlenku węgla. Są na nie szczególnie narażone osoby, które urlopy spędzają w przyczepach kempingowych, na jachtach czy na działkach.
W dzisiejszym wpisie doradzimy jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla na urlopie!

Tlenek węgla niebezpieczny też latem!

Wiele osób zagrożenie związane z wyciekiem tlenku węgla, popularnie zwanego czadem, kojarzy wyłącznie z okresem grzewczym, który w Polsce tradycyjnie przypada w miesiącach październik – marzec. Tymczasem zabójcza substancja groźna jest dla nas przez cały rok, a strażacy już od dawna ostrzegają, że zagrożenie czadem nie maleje wraz ze zmianą pory roku. Nasze zdrowie i życie może być po prostu zagrożone w kompletnie innych sytuacjach.
Większość wypadków związanych z wyciekiem tlenku węgla, które zdarzają się zimą, pochodzi od niesprawnych urządzeń grzewczych w domach wielorodzinnych czy w mieszkaniach komunalnych. Nieszczelny bojler, piec czy piecyk to potencjalne źródła zagrożenia wyciekiem zabójczej substancji, jaką jest tlenek węgla. Jedyną metodą, która pozwala na uniknięcie tragedii, jest wyposażenie się w czujnik czadu renomowanej marki takiej jak Ei Electronics. Detektory tlenku węgla Ei Electronics to urządzenia doceniane przez konsumentów w całej Europie. Ich niezawodność poświadczają również eksperci, przyznając detektorom Ei Electronics różnego rodzaju, najbardziej restrykcyjne, normy i certyfikaty. Jednym z ostatnio przyznanych certyfikatów jest polski znak budowlany B. To kolejny wyraz uznania, a także potwierdzenie tego, że czujniki marki Ei Electronics to produkty najwyższej jakości, którym możecie zaufać.

Wróćmy jednak do zagrożeń związanych z wyciekiem tlenku węgla w okresie wakacyjno-urlopowym. Wyłączenie piecyków i urządzeń grzewczych w domach nie oznacza bowiem, że wraz z nadejściem lata w stu procentach rezygnujemy z korzystania z urządzeń, które podczas swojej pracy emitują produkt uboczny, jakim jest czad.

Źródła tlenku węgla, czyli na co uważać na urlopie

Kuchenki turystyczne, których używamy podczas wypoczynku w przyczepie kempingowej czy kamperze, a także na jachcie to tylko jedno ze źródeł czadu, które powinniśmy monitorować latem. Innymi są na przykład kominki i grille. I nie bagatelizujmy zagrożenia, bo już w tym sezonie Państwowa Straż Pożarna zanotowała kilkadziesiąt wypadków związanych z podtruciem tlenkiem węgla! W jednym z przypadków sprawa zakończyła się tragedią. A wszystko zaczęło się od tego, że ofiary po skończonym grillowaniu przeniosły niedogaszonego grilla do altany, w której miały spędzić noc! Tragedii udałoby się uniknąć, gdyby nad bezpiecznym snem grillujących czuwał czujnik tlenku węgla! Oczywiście samo posiadanie nawet najbardziej profesjonalnego czujnika jak na przykład detektor marki Ei Electronics nie zwalnia nikogo z rozsądku i rozwagi, które w każdym wypadku i w każdej sytuacji są podstawą bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie się przed tlenkiem węgla w okresie wakacyjnym.

Rozsądek i rozwaga to zawsze podstawa bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Wybierając się na urlop, pamiętajmy o tym, żeby przed wyjazdem skontrolować urządzenia grzewcze i kuchenki, z których zamierzamy korzystać. Spakujmy też czujnik tlenku węgla. Urządzenie takie waży kilkaset gramów, nie zajmuje wiele miejsca i pracuje niezawodnie niezależnie od czynników panujących na zewnątrz. Prosty w obsłudze i niezawodny czujnik tlenku węgla Ei Electronics już nie raz okazał się urządzeniem ratujący zdrowie i życie!