Kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – „Czad i ogień. Obudź czujność”

Za oknami jesień, a właściwie to już zima. Wszyscy poszukujemy odrobiny ciepła i robimy wszystko co tylko się da by uciec przed wszechogarniającym nas zimnem. Jedni zaszywają się pod kołdrą z kubkiem herbaty, inni wspominają tropikalne podróże lub właśnie teraz fundują sobie wymarzony urlop, inni z kolei dogrzewają się ile to tylko możliwe (bardzo często robiąc to na własną rękę). Nie zapominajmy jednak że przyjemne ciepło dostarczane we własnym zakresie może również przynieść nam całkiem niespodziewaną tragedię!

Tlenek węgla zagrożeniem!

Niechcianym i bardzo często ignorowanym gościem w polskich domach bywa w okresie jesienno-zimowym (czyli w okresie grzewczym) tlenek węgla zwany czadem! Ta silnie trująca substancja jest znana wszystkim, którzy na bieżąco obserwują naszego bloga oraz konto na Facebooku. Jednak ostatnie badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że z wiedzą społeczeństwa na temat tlenku węgla oraz metod walki z nim jest gorzej niż moglibyśmy się tego spodziewać!
Co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie! Tymczasem czad to nie dym! Czad to bezwonny, bezbarwny i niemający smaku gaz, który powstaje jako produkt uboczny przy niektórych procesach chemicznych związanych ze spalaniem. Najczęściej czad powstaje w czasie procesu spalania związanego z dostarczaniem ciepła do pomieszczeń. Mała nieszczelność przewodów lub nawet najmniej awaria instalacji grzewczej mogą doprowadzić do tragedii!

Ilość wypadków związanych z tlenkiem węgla w 2016 roku.

O tym jak wielkim zagrożeniem jest zatrucie tlenkiem węgla świadczyć mogą statystyki dostarczane regularnie przez bardzo sumienną Komendę Główną Państwową Straży Pożarnej. Dane te możecie sprawdzać na bieżąco na www KGPSP. Tylko w roku 2016 strażacy interweniowali w związku z tlenkiem węgla już 365 razy. W całym roku 2015 takich interwencji było ponad 7400. Dane są jeszcze bardziej przerażające jeśli spojrzymy na statystyki poprzedniego sezonu grzewczego. W sezonie grzewczym 2015 (od września do końca marca 2016) podtruciu tlenkiem węgla uległo ponad 2229 osób. Większość z nich wymagało długiej hospitalizacji, a aż 50 zmarło. O tym jak tragicznym okresem jest sezon grzewczy przypominają nam doniesienia prasowe z całego kraju. Sezon 2016 nie zdążył się jeszcze rozkręcić na dobre, a już zanotowano kilkanaście przypadków zatruć, z których bardzo wiele dotyczyło dzieci.

Czad i ogień. Obudź czujność – kampania społeczna

W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o rozpoczęciu wielkiej kampanii społecznej oraz informacyjnej, która ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób z informacjami na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą tlenek węgla zwany popularnie czadem. Kampania, która wystartowała pod koniec października zatytułowana jest  „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jak zatem widać poruszy ona nie tylko problemy związane z tlenkiem węgla, ale również z zagrożeniem pożarowym. W końcu, jak pokazują, przytaczane przy okazji akcji, badania zaledwie jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu. Tym lepiej, że na tak wielką akcję zdecydowało się właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwoli to na maksymalne zintensyfikowanie działań i dotarcie z przekazem do jak największej liczby odbiorców. Kampania to audycje radiowe, programy telewizyjne, artykuły w prasie i Internecie oraz wypowiedzi ekspertów z branży przeciwpożarowej. O tej części z audycji czy artykułów, które zdążymy zauważyć odpowiednio wcześniej informować będziemy was na naszym profilu facebookowy, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje na temat walki z tlenkiem węgla, ogniem oraz czujników czadu i czujników przeciwdymnych.
W kolejnej części naszych blogowych opowieści przedstawimy wam statystyki, które specjalnie na potrzeby akcji przygotowało i udostępniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki nim dowiecie się jak ważnym i wciąż nierozwiązanym problemem jest zagrożenie jakie niesie za sobą tlenek węgla oraz jak wiele pracy musimy wykonać my jako społeczeństwo jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa swój i swoich rodzin.
Tymczasem pamiętajcie też, że w naszej ofercie znajdziecie cenione na całym świecie niezawodne czujniki czadu, które pomogą wam uchronić waszą rodzinę przed tragedią. A także, że informacje na temat czujników czadu oraz temu jak się nimi posługiwać znajdziecie na naszym blogu.