Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu?

Detektory tlenku węgla są potrzebne w każdym domu, w którym znajdują się urządzenia spalające paliwo, takie jak piec, podgrzewacz wody, kuchenka, płyta grzewcza lub grill. Instalacja i konserwacja czujników czadu (CO) może uratować Ci życie. Na szczęście są one niedrogie i łatwe do zainstalowania. Przed wyborem odpowiedniego czujnika warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  1. Wybierz źródło zasilania

Czujnik czadu zazwyczaj posiada wbudowaną baterią litową o długiej żywotności. Zawiera on wysokiej jakości, sprawdzony przez 10 lat elektrochemiczny czujnik CO, który wykrywa obecność toksycznych poziomów tlenku węgla (CO). Przykładem takiego czujnika jest np. model Ei208W. Detektory zasilane wyłącznie bateriami (model Ei207D) są najprostsze w instalacji i działają podczas awarii zasilania. W niektórych modelach stosuje się wymienne baterie, które wymagają corocznej wymiany, a w innych szczelne baterie litowe, które wystarczają na cały okres eksploatacji czujnika. Dostępne są również czujki wtyczkowe, ale gniazdka elektryczne są zwykle umieszczone nisko na ścianie, podczas gdy optymalne miejsce dla czujki znajduje się na suficie lub w jego pobliżu.

  1. Połącz swój system bezpieczeństwa

Niektóre czujniki dymu i tlenku węgla można włączyć do systemu bezpieczeństwa, który uruchamia alarm na zewnątrz i wewnątrz domu. Takie systemy mogą również posiadać usługę monitoringu, która może powiadomić policję lub straż pożarną, a nawet zadzwonić na Twój telefon komórkowy.

  1. Sprawdzony sprzęt

Życie twoje oraz twoich bliskich jest najważniejsze więc nie należy decydować się na czujniki czadu od nie sprawdzonych producentów, których urządzenia nie spełniają obowiązujących norm i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Ważne aby czujnik spełniał normę BS EN 50291-1:2010 oraz BS EN 50291-2:2010 jeżeli chodzi o rynek europejski. Należy również zwrócić uwagę na żywotność sensora, która powinna wynosić co najmniej 10 lat. Ważna jest również data produkcji naszego czujnika czadu. Urządzenia z czasem tracą swoją czułość, więc im świeższe, tym lepsze.

Instalacja i konserwacja

Detektory dymu i tlenku węgla spełniają swoją funkcję ochronną tylko wtedy, gdy są prawidłowo zainstalowane, a baterie wymieniane zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do produktu. Dym unosi się do góry, więc zamontuj czujniki dymu na suficie lub 30 cm pod sufitem na ścianie. Testuj czujniki dymu i tlenku węgla co tydzień i odkurzaj je co miesiąc. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi wymiany baterii. Wymieniaj czujniki tlenku węgla co pięć lat, a czujniki dymu co 10 lat.