Sezon grzewczy nadchodzi – uważaj na tlenek węgla! – część druga

Sezon grzewczy nadchodzi – uważaj na tlenek węgla! – część druga

W poprzednim wpisie pisaliśmy o kampanii społecznej, którą z okazji trwającego sezonu grzewczego przygotowało we współpracy z odpowiednimi podmiotami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kampania ta jest odpowiedzią na docierające do nas co roku tragiczne informacje na temat fali zatruć tlenkiem węgla, który nazywany jest popularnie czadem. Problem, który starają się uwypuklić autorzy kampanii związany jest przede wszystkim z brakiem świadomości Polaków. Otóż okazuje się, że to co sami zaobserwowaliśmy już dawno ma również odbicie w statystykach. Większość naszych rodaków nie ma pojęcia czym jest czad i najzwyczajniej w świecie myli go z dymem, który wydzielany jest podczas pożarów. Tymczasem ze względu na swoje właściwości czad jest o wiele bardziej niebezpieczny i powinien wywołać równie makabryczne skojarzenia o kłęby czarnego dymu. Czym zatem jest czad?

Czad – czym jest tlenek węgla?

Czad to nic innego jak tlenek węgla w chemii opisywany symbolem CO. Tlenek węgla to nieorganiczny związek chemiczny z  grupy tlenków węgla, w którym  węgiel występuje w II stopniu utlenienia.  Czad powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Jest on substancją bardzo zdradliwą, a wiele na ten temat może powiedzieć wymienienie jego podstawowych właściwości. Są nimi:

– bezbarwność
– bezwonność
– brak smaku
– silna toksyczność

Reasumując tlenek węgla nie bez przyczyny nazywany jest cichym zabójcą. To substancja, której nijak nie da się wykryć bez specjalistycznych urządzeń. Czad jest jak zabójczy duch, który wypełnia pomieszczenia i atakuje wtedy kiedy jest już za późno na jakikolwiek ratunek. Na szczęście na rynku dostępna jest duża ilość urządzeń pozwalających wykrywanie tlenku węgla już na wczesnym etapie wycieku. Zanim jednak zabezpieczymy się powinniśmy wiedzieć skąd w ogóle bierze się zagrożenie związane z zatruciem czadem.

Jak powstaje zagrożenie czadem?

Skąd jednak bierze się zagrożenie tlenkiem węgla? W jaki sposób ta dziwna substancja może nagle pojawić się w naszym mieszkaniu? Najprostszym sposobem na zrozumienie procesu związanego z emisją czadu jest wyobrażenie sobie symulacji. Wyobraźmy sobie, że dmuchamy przez rurkę do napojów. Ciepło naszego oddechu to ciepło , które ma ogrzewać przestrzeń, na którą trafia końcówka rurki. Rurka jest modelem systemu grzewczego, który w środku posiada skomplikowaną konstrukcję generującą i przekazującą ciepło oraz zamykającą tlenek węgla, który, jak już wiecie, jest produktem ubocznym spalania. Tymczasem zróbmy w rurce szpilką malutką dziurkę – wystarczy, że będzie miała milimetr. Dziurka to błąd w naszym systemie, awaria, która sprawia, że tlenek węgla zamiast w bezpieczne miejsce trafia z wielką siłą w przestrzeń, którą ogrzewamy. Brak zapachu, bezbarwność oraz brak smaku sprawiają, że pochodzącego z tak małego źródła wycieku nie jesteśmy w stanie nijak zlokalizować. A tymczasem trucizna coraz szybciej wypełnia nasz dom czy zakład pracy!

Jak bronić się przed czadem?

Metod walki z czadem jest kilka. Dwie najskuteczniejsze to wczesne wykrywanie i zapobieganie. We wczesnym wykrywaniu pomogą nam czujniki czadu EI Electronics. Czujniki są tak dokładne, że wykrywają nawet najmniejszy wyciek czadu. Pozwala to na jak najszybsze zapobieżenie tragedii. Po usłyszeniu sygnału ostrzegawczego wystarczy otworzyć okno, a następnie bardzo szybko wyłączyć piecyk czy inne potencjalne źródło zagrożenia. Następnym krokiem powinno być wezwanie ekipy specjalistów, którzy najlepiej znają się na swojej pracy i ocenią skąd pochodzi źródło wycieku. Pamiętajcie jednak, że jeszcze lepszą metodą o zapobiegania jest profilaktyka czyli sezonowy przegląd instalacji grzewczej przez certyfikowanych specjalistów, którzy jako jedyni potrafią kompetentnie ocenić czy nasze urządzenia są w pełni gotowe do pracy w najzimniejszym okresie roku. Bezpieczeństwo waszych bliskich zależy tak naprawdę od małej inwestycji, która może uratować to co dla was najcenniejsze! Pamiętajcie zatem by już teraz zabezpieczyć się przed zabójczym tlenkiem węgla i wyposażyć swój dom, mieszkanie lub firmę w najlepsze na rynku czujniki czadu marki EI Electronics.