Sezon grzewczy nadchodzi – uważaj na tlenek węgla!

Sezon grzewczy nadchodzi – uważaj na tlenek węgla!

Jesień na dobre rozgościła się w Polsce, a pogoda za oknem zachęca tylko i wyłącznie do siedzenia pod kocem, picia herbaty i czytania książek. Jak co roku w okolicach października rozpoczynamy sezon grzewczy, który potrwa przez najbliższe pół roku, a może nawet dłużej. Żyjąc w takim klimacie nie mamy wpływu na pogodę, musimy wziąć sprawy w swoje ręce i sami zabezpieczyć się przed zimnem. Przyjemne ciepło, które często dostarczamy do naszych domów na własną rękę nie jest jednak w stu procentach bezpieczne. Samodzielne ogrzewanie może bowiem przynieść zagrożenie w postaci tlenku węgla zwanego powszechnie czadem lub cichym zabójcą.

Czad – czym jest tlenek węgla?

Czad to nic innego jak tlenek węgla w chemii opisywany symbolem CO. Czad to nieorganiczny związek chemiczny z  grupy tlenków węgla, w którym  węgiel występuje w II stopniu utlenienia.  Tlenek węgla powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji i jest nieco lżejszy od powietrza. Jest on substancją bardzo zdradliwą, a wiele na ten temat może powiedzieć wymienienie jego podstawowych właściwości. Są nimi:

– bezbarwność
– bezwonność
– brak smaku
– silna toksyczność

Reasumując tlenek węgla nie bez przyczyny nazywany jest cichym zabójcą. To substancja, której nijak nie da się wykryć bez specjalistycznych urządzeń. Czad jest jak zabójczy duch, który wypełnia pomieszczenia i atakuje wtedy kiedy jest już za późno na jakikolwiek ratunek. Na szczęście na rynku dostępna jest duża ilość urządzeń pozwalających wykrywanie tlenku węgla już na wczesnym etapie wycieku. Zanim jednak zabezpieczymy się powinniśmy wiedzieć skąd w ogóle bierze się zagrożenie związane z zatruciem czadem.

Skąd bierze się zagrożenie tlenkiem węgla?

Tak jak pisaliśmy czad powstaje w czasie niepełnego spalania organicznych oraz nieorganicznych substancji. Jak zatem widać urządzenia wykorzystujące do swojej pracy wspominany wcześniej proces spalania. Nie muszą być to wyłącznie urządzenia grzewcze jednak do zatruć czadem najczęściej dochodzi w domach i lokalach prywatnych tak więc to właśnie wszelkiego rodzaju sprzęt mający zapewnić nam ciepło jest najniebezpieczniejszym źródłem czadu. Są to na przykład:

– piecyki gazowe
– kominki
– piece kaflowe
– innego typu urządzenia grzewcze wykorzystujące do swojej pracy proces spalania

Wystarczy mała nieszczelność lub niewidzialne uszkodzenie przewodu i urządzenie zaczyna emitować tlenek węgla poza swój układ. Niewidzialna, bezbarwna i nie mająca zapachu substancja jest równie trudna do wykrycia co mini uszkodzenia w systemach grzewczych. Bezpieczeństwo nasz i naszych bliskich zależy zatem w tym momencie od naszej przewidywalności i konsekwencji.

Jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla?

Jak zatem zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla już na początku sezonu grzewczego? Pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinniście zrobić jest kontrola wszystkich urządzeń grzewczych. Najlepiej do tego celu zatrudnić specjalistę serwisanta, który na miejscu jest w stanie ocenić czy wasz piecyk lub kominek nadają się do użytku w sezonie zima 2017, a także zasugerować lub od razu przeprowadzić odpowiednie prace mające na celu odpowiednie zabezpieczenie kontrolowanych urządzeń.
Inną metodą, która jednak powinna być tylko dodatkowym zabezpieczeniem i nijak nie powinna wykluczać oraz zastępować regularnej kontroli oraz konserwacji urządzeń grzewczych jest zaopatrzenie się w profesjonalny czujnik czadu marki EI Electronics.

Jak działają czujniki czadu?

Zasada działania czujników czadu jest wbrew pozorom bardzo prosta. Sercem czujników tlenku węgla jest ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje zabójczy czad.
Czujniki czadu EI Electronics to jedne z najlepszych tego typu urządzeń na świecie, które pozwalają na wczesne wykrywanie rozprzestrzeniającego się po pomieszczeniu tlenku węgla. Dzięki temu jesteście w stanie zareagować na zagrożenie już na wczesnym etapie i uchronić swoją rodzinę przed wielką tragedią.